Home > Neuropathie > te veel: > Cholesterolverlagers, statines en myopathie, krampen en vermoeidheid

Cholesterolverlagers, statines en myopathie, krampen en vermoeidheid

Statines hebben als bijwerking dat ze voor de spierwerking niet zo goed kunnen zijn. De Engelsen spreken van myotoxiciteit, spier-giftigheid. Statines kunnen leiden tot extreme gevoelens van moeheid, spiervermoeidheid en spierkrampen, of ook ernstige spierpijnen. Wij zien nogal vaak patienten met dit soort bijwerkingen, met of door statines veroorzaakte krampen, vermoeidheid of myopathie. Maar zelfs de ernstige spierverweking, de rhabdomyolyse kan voorkomen.

Statines en de spieren

In een recent overzichtsartikel werd dat zo gezegd dat statines direct het spiermetabolisme negatief kunnen beinvloeden, op meer dan een niveau zelfs:

Statin-induced myotoxicity appears multifactorial.

Apart from the deleterious effect due to a reduction in cholesterol biosynthesis, statins have a direct effect on the respiratory chain of the mitochondria.

It is proposed that mitochondrial impairment leads to a mitochondrial calcium leak that directly interferes with the regulation of sarcoplasmic reticulum calcium cycling without excluding a direct effect of statin on the sarcoplasmic reticulum.

Both mitochondrial and calcium impairments may account for apoptosis process, oxidative stress, and muscle remodeling and degeneration that have been extensively reported to explain statin myotoxicity and functional symptoms described by treated patients.[1]

Het herkennen van deze bijwerkingen van cholesterol verlagers is erg belangrijk. [2]

De dosis verlagen, een ander statine kiezen, minder frequent doseren, of inzetten van vitamine D3 of andere supplementen kan zinvol zijn. [3]

September 2010, prof. dr. Jan M. Keppel Hesselink

Referentie

[1] Sirvent P, Mercier J, Lacampagne A. | New insights into mechanisms of statin-associated myotoxicity. | Curr Opin Pharmacol. | 2008 Jun;8(3):333-8. Epub 2008 Feb 1.

[2] Di Stasi SL, MacLeod TD, Winters JD, Binder-Macleod SA. | Effects of statins on skeletal muscle: a perspective for physical therapists. | Phys Ther. | 2010 Oct;90(10):1530-42. Epub 2010 Aug 5.

[3] Harper CR, Jacobson TA. | Evidence-based management of statin myopathy. | Curr Atheroscler Rep. | 2010 Sep;12(5):322-30.

Gerelateerde artikelen